Lietuvos sportinių šokių federacija įvykdė didelį mokymų projektą

Ketverius metus – nuo 2019 m. iki 2022 m. – Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) vykdė mokymų projektą „Šokių trenerių, teisėjų, sportininkų, besidominčių visuomenės narių kvalifikacijos tobulinimas“.

„Teigti, kad mes „vykdėme“ projektą, tai pasakyti labai mažai. Už šių žodžių slypi labai daug žmonių, labai daug įvairaus darbo, labai daug pokyčių. Projektas baigėsi ir, viena vertus, gaila, kad artimiausiu metu nebeturėsime tokios galimybės, o iš kitos pusės – užplūdo ir pasitenkinimo gerai atliktu darbu jausmas. Keblumų iškilo (vienas rimčiausių – pandemija), tačiau mums pavyko pasiekti užsibrėžtus tikslus bei rezultatus, sulaukėme didžiulio skaičiaus teigiamų atsiliepimų. Pastaraisiais itin džiaugiamės: vadinasi, projekte dalyvavę žmonės pajuto naudą.“ – mintimis dalijosi su projekto veiklomis dirbusi LSŠF generalinė sekretorė Diana Gornatkevičienė.

Projekto veiklomis buvo siekiama pagerinti Lietuvos šokių trenerių, teisėjų ir sportininkų kvalifikaciją.

„Lietuvos sportinių šokių mokykla – garsi ir lyderiaujanti visame pasaulyje, tad atrodo, ką dar buvo galima tobulinti. Tačiau šiais laikais viskas keičiasi labai greitai, mes negalime sau leisti negalvoti, kas laukia ateityje… Mūsų, kaip sportinių šokių federacijos, pareiga yra kiek galima daugiau padėti ir šokėjams, ir jų treneriams, nes mes ir toliau norime būti tarp geriausiųjų. Žinoma, kalbant apie sportinius rezultatus, nėra įmanoma vienareikšmiškai pasakyti, kas nulemia vieną ar kitą pasiekimą, tačiau aplinkybė, kad ketvirtieji projekto vykdymo metai buvo ir vieni sėkmingiausių mūsų šokėjams pasaulio ir Europos čempionatuose per visą istoriją, galbūt irgi nėra visiškas sutapimas.“ – kalbėjo D. Gornatkevičienė.

Treneriai ir teisėjai tobulėjo kongresuose

Lietuvos sportinių šokių treneriai ir teisėjai visus ketverius metus nuosekliai tobulino savo kvalifikaciją kongresuose bei seminaruose. Po jų pageidaujantieji galėjo laikyti kvalifikacinius egzaminus ir tokiu būdu pakelti savo, kaip specialistų, kategorijas.

„Dalis mūsų specialistų įgijo naujas, aukštesnes kategorijas, net keli žmonės tapo tarptautinės kategorijos vertintojais, tad mūsų trenerių bei teisėjų korpusas gerokai sustiprėjo. Tačiau svarbu pabrėžti, kad sportinių šokių sritis yra dinamiška, tad žmonėms buvo reikalinga ir išsaugoti savo jau turimų žinių lygį, neatitrūkti nuo aktualijų. Dėl šios priežasties daug dėmesio skyrėme tiems, kam buvo svarbu išsaugoti turimą kvalifikaciją. Projekto metu nuolat gilintis į naujoves buvo sudarytos kuo puikiausios sąlygos.“ – pasakojo LSŠF pirmasis viceprezidentas Virginijus Visockas.

Vienas iš projekto dalyvių, sportinių šokių treneris Justas Žilinskas akcentavo ir kitą svarbų momentą: „Kaip treneris, atsakingas už jaunąją bei naująją šokių kartą, galiu drąsiai teigti, kad seminarų ciklas treneriams padėjo ne tik pagilinti turimas žinias, bet ir nepasiklysti šokių pasaulio informacijos gausoje.“

Sportininkai dalyvavo stovyklose su užsienio treneriais

Naujausia informacija svarbi ne tik treneriams, bet ir sportininkams. Nors įgūdžius jie įgyja kasdienių treniruočių metu, tačiau, vykdant projektą, šokėjai rinkosi į stovyklas, seminarus, kur įgytos žinios buvo išbandomos praktiškai, o į namus išvykstama su naujomis idėjomis ir siekiu jas įgyvendinti.

Vieni iš projekte dalyvavusių šokėjų Laurynas Makarovas ir Kotryna Ambrazevičiūtė yra pavyzdys, kuomet nuoseklus mokymasis ir darbas leido pasiekti aukštus rezultatus ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinėje arenoje.

„Mes džiaugiamės, kad 2022 m. tapome jaunimo iki 21 m. amžiaus grupės standartinių šokių pasaulio vicečempionais. Dar vieneriais metais anksčiau buvome septintoje pozicijoje – pirmieji už finalo ribos. O štai po metų ne tik patekome į finalą, bet ir iškovojome medalį.“ – pasakojo sportininkai. Paklausti, ar per pastaruosius ketverius metus LSŠF organizuotos stovyklos prisidėjo prie tokio progreso, jaunieji šokėjai sakė, kad pavyko sudalyvauti visose, o labiausiai juos džiugino, kad ten dirbdavo patys geriausi pasaulio treneriai: „Iš kiekvieno renginio su treneriais iš Italijos, Danijos, Suomijos ir kitų šalių grįždavome su mintimis, kaip turime tobulinti savo šokį.“

„Kvietėme ir užsienio trenerius, ir Lietuvos specialistus. Įdomu, kad trenerių ir jų dėstomų temų spektras šiek tiek keitėsi, lyginant su planais. Labai smagu, kad tuo pasirūpino prie projekto dirbę mūsų šokių profesionalai: LSŠF Akademijos direktorius Martynas Kūra koordinavo seminarus treneriams ir teisėjams, o LSŠF Vykdomojo komiteto narys, atsakingas už rinktines, Rolandas Burneikis – seminarus sportininkams. Daug pokyčių įnešė prasidėjusi pandemija, tuomet ir iškilo didesnis poreikis psichologinio bei fizinio pasirengimo, sportinės karjeros planavimo temoms.“ – sakė LSŠF generalinė sekretorė.

Kalbant apie sportininkus, ji taip pat pridūrė, kad LSŠF ne tik įgyvendino savo planus, bet juos ir viršijo. Planuota, kad projekto veiklos atneš naudą 180 sportininkų, bet jos įtraukė ir buvo naudingos net 358 šokėjams. Projekto sėkmė buvo matuojama tiek sportininkų rezultatais, tiek jų renkamais reitingo taškais, tiek aukštesnės kvalifikacinės klasės įgijimo kriterijais.

Mokymai nesibaigs

Projekte sudalyvavo 176 treneriai, asistentai bei teisėjai ir 358 sportininkai. Jo metu LSŠF surengė aštuonetą trenerių ir teisėjų kongresų su Danijos, Italijos, Lenkijos, Moldovos, Suomijos, Vokietijos ir Lietuvos lektoriais, taip pat aštuonias treniruočių stovyklas Vilniuje, Klaipėdoje ir Birštone Lietuvos nacionalinės, Lietuvos reitingo rinktinės šokėjams, kitiems sportininkams, demonstruojantiems potencialą.

Lietuvos sportinių šokių federacijos atstovė D. Gornatkevičienė teigė, kad federacija mokymo veiklų jokiu būdu nenutrauks, tačiau nebus to didžiulio privalumo, kad patiems už tobulėjimą nereikėjo mokėti: „Toliau jau mokysimės tik iš federacijos ar asmeninių mokymų dalyvių lėšų, galbūt kartais pagelbės rėmėjai.“

Projektas „Šokių trenerių, teisėjų, sportininkų, besidominčių visuomenės narių kvalifikacijos tobulinimas“ (Nr. SRF-KT-2019-1-0028) buvo bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, o jį administravo LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.