Lietuvos hiphopo šokėjai laukia debiuto WDSF Europos čempionate

Lapkričio 13 d. Briuselyje vyks pirmasis Pasaulio sportinių šokių federacijos (WSDF) Europos jaunimo (iki 21 metų) hiphopo čempionatas. Mūsų šalies garbę debiutinėse pirmenybėse Belgijoje gins trys šokėjai. „Manau, jie tikrai gali patekti į geriausiųjų aštuntuką, gerai pasirodyti. O ar mūsiškiams pavyks užimti prizines vietas, pamatysime jau varžybose”, – „Vakaro žinioms” sakė Lietuvos sportinių šokių federacijos Hiphopo lygos atstovas Dainius Žebrauskas.

Gali „iššauti”

Prieš būsimąjį startą Vilniuje ANT šokių studijoje vyko atrankos varžybos. Čia savo jėgas, atsižvelgus į birželį surengto pirmojo LSŠF Lietuvos hiphopo čempionato rezultatus, turėjo išbandyti aštuoni dalyviai. Taip pat toks skaičius yra palankesnis organizuojant kovas, tačiau, atvykus devyniems šokėjams, vis tiek visiems buvo leista varžytis. Organizatoriams reikėjo atrinkti tris stipriausius šokėjus. Galiausiai trys teisėjai iš Latvijos, Estijos ir Lenkijos pirmąją vietą skyrė Emilijai Rybak iš ANT studijos, antroji vieta atiteko Kauno studijos „Me Gusta” atstovei Paulinai Žilinskaitei, o trečias finišavo Ignas Tamulis (BE GOOD, Vilnius). Pastarasis trejetas ir atstovaus Lietuvai WSDF Senojo žemyno pirmenybėse.

„Žvelgiant į pastarąją amžiaus grupę, hiphopo šokėjų Lietuvoje daug neturime, – kalbėjo D.Žebrauskas. – Prieš kurį laiką šokių studijos labai susikoncentravo į choreografijų mokymą ir mažiau dėmesio skyrė individualiam tobulėjimui. O hiphope tai yra labai svarbu. Taigi šioje vietoje yra tam tikra duobė, šokėjų daug nėra. Tačiau jau po šalies čempionato matėme, kurie žmonės gali patekti į WSDF Europos pirmenybes, tiesiog reikėjo dar kartą „patikrinti”, pažiūrėti, ar jie neprarado formos.”

Pasak LSŠF Hiphopo lygos atstovo, tokiam reikalui buvo galima kviestis ir vietinius teisėjus, tačiau nuspręsta pasikviesti užsieniečius, kad niekam nekiltų abejonių ir klausimų, jog viskas sąžininga. Vilniuje dirbo latvis Goša Heorhis Truško, estas Robertas Larionovas ir lenkas Piotras Pi Kačmarekas (Piotr Pi Kaczmarek): „Pastarieji teisėjai visus mūsų šokėjus matė pirmą kartą. Ir, pasirodo, jų nuomonė sutapo su mūsų nuojauta, kad būtent tie šokėjai ir turėtų važiuoti į Briuselį.”

WSDF Senojo žemyno pirmenybių prizinį fondą sudaro 2700 eurų. Čempionui atiteks 1000 eurų, vicečempionui – 750 eurų, bronzos medalio laimėtojui – 500 eurų. Ketvirtąją vietą užėmęs sportininkas gaus 250 eurų, o šokėjai, užėmę 5-8 vietas „susižers” po 50 eurų.

„Tokiam renginiui tai yra nemaži pinigai. Ir varžybose su tokiu priziniu fondu lietuviai nėra dalyvavę. Negana to, atskridus į vieną iš dviejų organizatorių pasiūlytų oro uostų, jie dalyvius pasiima, nuveža į viešbutį, nuveža į renginį, parveža iš jo. Taip pat renginio organizatoriai apmoka dvi naktis viešbutyje, maitinimą. Kitaip tariant, dalyviams reikia tik atskristi, o mūsiškių skrydį apmoka LSŠF”, – pasakojo D.Žebrauskas.

Paklaustas apie tikslus išbandyme Belgijoje, LSŠF Hiphopo lygos atstovas sakė, jog labai sunku kažką prognozuoti, nes nežinia, kokie dalyviai atvyks iš kitų šalių: „Tai juk bus ir pirmas toks čempionatas. Aišku, jeigu varžybose dalyvautų vyresni šokėjai, situacija būtų kiek kitokia. Tokiu atveju iš lietuvių galėtume tikėtis labai aukštų rezultatų. Mano nuomone, žvelgiant į pastarąją trijulę, jų pasirodymus, jie gali labai stipriai „iššauti”. Matysime, laikas parodys.”

Įvertinimas teisėjui

WSDF Europos jaunimo čempionate, anot D.Žebrausko, teisėjaus penki hiphopo „grandai”. Tiesa, dar net neįvykus varžyboms, Lietuva jau turi kuo pasidžiaugti ir didžiuotis. Vieną teisėjų kėdę Belgijoje užims ir mūsiškis – ANT šokių studijos treneris Edgaras Kerpė. Taip pat ten darbuosis Buddha Stretch (JAV), Niako (Prancūzija), Appi (Švedija) ir Baloo the Cage (Belgija). „Tai yra didžiulė garbė. Įdomu, jog net Edgaro pasiūlyti tam tikri vertinimo kriterijai ten buvo svarstyti ir priimti. Taigi pirmenybių atrankas teisėjai vertins pagal jo pasiūlytus kriterijus. Pasirodo, Lietuva tarptautinėje hiphopo arenoje jau turi tam tikrą savo svorį ir balsą”, – sakė hiphopo atstovas.

Nors čempionatas jau artėja, kadangi jis bus debiutinis, nežinomųjų dar yra. Nelabai aišku, kaip viskas atrodys. Pasak organizatorių, tai bus gatvės šokių renginys tik su tam tikru prabangos, pasiskolintos iš sportinių šokių, atspalviu: „Tačiau dar neaišku, ar, pavyzdžiui, WSDF Europos čempionato prizininkams bus suteikiama teisė varžytis planetos pirmenybėse.”

Lygos darbai

Pirmieji LSŠF Hiphopo lygos žingsniai buvo padėti pavasarį, paskui sekė ir debiutinis šalies čempionatas. Į klausimą, kaip sekasi lygai toliau darbuotis ir gyvuoti, D.Žebrauskas atsakė „kažkaip”. „Tiesiog karantinas daro savo, visi hiphopo studijų vadovai bijo kažką daryti, kažkur dalyvauti. Prieš Lietuvos čempionatą visi džiaugėsi, o po jo – atėjo apatija. Tačiau, žinoma, galima suprasti, juk niekas nežino, kaip vėl bus, galbūt virusas mus visus vėl uždarys. Juk lyga negali dirbti „iš namų”. Tačiau aš nesustosiu, darysiu viską, ką galiu. Turime daug idėjų. Pavyzdžiui, dabartinėje atrankoje vienas iš teisėjų pasiūlė mintį, kad reikia bandyti tartis ir bendradarbiauti su kitų tarptautinių renginių organizatoriais. Taip mūsų nugalėtojai galėtų dalyvauti be atrankų tarptautinėse varžybose, patektų iškart į kovas. Tas pats galiotų ir jų laimėtojams”, – pasakojo hiphopo atstovas.

D.Žebrauskas dar pridūrė, jog įsivaizdavo, kad lyga bus labiau orientuota į hiphopo kovas. Pasirodo, daugelis trenerių to bijo. „O ypač jų bijo patys šokėjai, nes jie ilgą laiką „zubrino” tik choreografijas, o kai reikia eiti į kovas, tampa problema. Man gatvės šokių kovos yra labai gražu ir neatsiejama gatvės šokių dalis. Galvosiu, kaip lyga galėtų šį dalyką priminti. Seniau buvo toks renginys „Urban Dance”. Ten komandos kovodavo prieš komandas. Kiekvienas renginys turėdavo savo idėją, temą, pagal kurią komandos turėdavo pasiruošti. Mano tikslas – sugrąžinti Lietuvoje supratimą, kad gatvės šokiai tai nėra vien tik pastatyta choreografija. Žinoma, pirmiausia tai yra šokis, savęs tobulinimas, įgūdžių dėliojimas, o choreografija turėtų būti antroje vietoje”, – atviravo LSŠF Hiphopo lygos atstovas.

Po WSDF Europos jaunimo čempionato lyga planuoja vasario ar kovo mėnesį organizuoti LSŠF Lietuvos pirmenybes. O birželio 18 d. tikimasi surengti atviras šalies hiphopo pirmenybes. Čia savo jėgas galėtų išbandyti ir užsieniečiai.

Tekstas: Aistė Labinaitė (“Vakaro žinios”)

Foto: Mindaugas Bružas