LRT Naujienų tarnybos rengiamoje Olimpiečių rubrikoje: Dominika Banevič – Bgirl Nicka! Ačiū autoriams Gintarei Grikštaitei ir Mariui Andrijauskui (šaltinis LRT.lt).
Olimpiečių rubrikoje kaip viesulas į pasaulio breiko elitą įsiveržusi Dominika Banevič – Bgirl Nicka. Geriausia 2023-ia metų Lietuvos sportininke išrinktai vilnietei tik birželį suėjo 17-ka, bet ji – viena didžiausių mūsų vilčių Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Už tai kur ji dabar yra Europos ir pasaulio čempionė labiausiai dėkinga į visas varžybas drauge keliaujančiai ir besąlygiškai ją palaikančiai mamai.
„Nuo mažens niekas manim netikėjo, išskyrus mamą. Tik mama tikėjo. Labai daug žmonių sakė, kad nieko neįvyks, niekas nepavyks, pasirink kažką kito. Gerai mokykis, nueisi į universitetą ir dirbsi įprastą darbą. Man tas davė tokį spyrį, kad niekas manim netiki, reiškia aš padarysiu viską, ką galiu, ir pasieksiu tai, ko noriu. Tai, kad žmonės manimi netikėjo, įkvėpė dirbti dar daugiau. Tikiu dievu ir tikiu, kad ir dievas labai padeda.“
Breiku D. Banevič susižavėjo būdama vos penkerių. Tiesiog žiūrėjo animacinį filmuką, kuriam pasibaigus prasidėjo breiko vaizdo įrašas. Daugiau filmukai mergaitės nebedomino – jai rūpėjo tik breikas. Žiūrėjo įrašus, kantriai bandė atkartoti judesius. Kai sukako aštuoneri mama pagaliau nuvedė į pirmąją treniruotę. Dominika dirbo dar atkakliau – kartais net 6-7 valandas per dieną. 2019 m. breikas buvo įtrauktas į olimpinę programą ir Nicką tiesiog užvaldė mintis apie Paryžių: „Aš labai myliu breiką ir labai noriu treniruotis, tai po 4,5 metų jau būsiu Paryžiuje olimpinėse žaidynėse“, – sakė dvylikametė.
Po metų BGirl Nicka laimėjo pirmą oficialų Lietuvos breiko čempionatą ir pasidžiaugė, kad artėja olimpinių žaidynių link.
„Esu labai laiminga, nes čia buvo pirmas žingsnis link olimpinių žaidynių. Laimėjau, pasiekiau savo tikslą. Tikėjausi, kad laimėsiu, nes labai daug dirbu ir stengiuosi iš visų jėgų. Ir stengsiuosi toliau.“
Praėjus dar vieniems metams (2021 m.), jau sėkmingai pasirodžiusi ne vienose varžybose ir užsienyje, D. Banevič LRT prakalbo apie dar didesnes ambicijas.
„Turiu daug tikslų ir svajonių, bet svarbiausia – olimpinės žaidynės. Labai stipriai stengsiuosi ir dirbsiu, nes žinau, kad viskas yra įmanoma. Kad Lietuva įsižiebtų pirmoje vietoje taip pat yra įmanoma. Ir, kad mano vardas ten būtų“, – drąsiai kalbėjo dar net 14 m. neturinti sportininkė.
Dabar tuo, kad viskas įmanoma, jau tiki visa Lietuva. Birželio 8 d. septynioliktą gimtadienį šventusi BGirl Nicka jau – Europos ir pasaulio čempionė, geriausia 2023 m. Lietuvos sportininkė. Ir kelialapis į olimpinį Paryžių jau kišenėje. Dėl vieno teisėjo vertinimo nepavyko jo iškovoti Europos žaidynėse, bet savo meistriškumą Nicka įrodė pasaulio čempionate. Jo finale šešiolikmetė vilnietė 2:1 pranoko 41 m. breiko legendą iš Japonijos Bgirl Ayumi ir suspindo auksu, atvėrusiu duris į olimpinėse žaidynėse debiutuosiančias breiko varžybas. Su bilietu į Paryžių į Vilnių sugrįžusi pasaulio čempionė džiūgavo: „Turiu kelialapį į olimpines žaidynes, nes labai tikėjau tuo, kad galiu tai padaryti. Po Europos žaidynių pasakiau, kad aš laimėsiu pasaulio čempionatą ir tiesiog paleidau tas mintis ir visą spaudimą. Ir tai padariau.“
Bgirl Nickos talentu dabar žavisi net ryškiausios pasaulio žvaigždės. Po Lietuvos čempionato, kuriame Dominika Banevič lygių neturėjo jau penktus metus iš eilės, komplimentus jai žarstė kviestiniai teisėjai, savo pasirodymais džiuginę daugiau nei tris dešimtmečius.
„Kai pamačiau ją pirmą kartą, mane lygis tiesiog pritrenkė. Nicka atstovauja klasikiniam stiliui, tikrai išsiskiria iš naujausias tendencijas besivaikančių šokėjų. Ji pasirinko stilių, kuris, sakyčiau, išsivystė devintajame dešimtmetyje, vėliau Europoje pasipildė jėgos elementais – įvairiais sukiniais ant žemės, ir atgimė“, – sakė Bboy Jurskee iš Nyderlandų.
„Ji atvira informacijai, myli hip hopo kultūrą, labai į ją gilinasi, supranta, kaip turi atrodyti geresnė breiko forma. Ji yra iš tų, kuriuos vadiname Bboys ir Bgirls – žmonės, visiškai atsidavę breikui. Dominika ne šiaip atlieka triukus, bet žino, kaip tam suteikti esmės, skonio, stiliaus“, – apie vilnietės talentą kalbėjo teisėjas ir choreografas iš Los Andželo Bboy Poe One.
Per pustrečių metų iš trenerio gavusi breiko pagrindus, dabar BGirl Nicka savo pasirodymus kuria pati. Juos filmuoja ir pasitaria su draugais ir bendraminčiais, kurių turi visame pasaulyje.
„Viską kuriu pati. Breikeriai yra menininkai, kurie kaip tapytojai sukuria paveikslą. Ir mes savo išėjimus, kaip paveikslus tapom. Ir kuriam naujus judesius. Man geriausias būdas yra tiesiog paleisti mano mėgstamą ramią muziką ir be jokio plano tiesiog šokti, filmuoti ir daryti kažkokius naujus judesius.“
D. Banevič sako, kad breikas jai niekada nenusibosta, tačiau žmonių dėmesys kartais vargina. Ne visada jis būna laiku ir tinkamas. Per Lietuvos čempionatą net apšilti tinkamai pasirodymui negalėjo, nes buvo įkyriai prašančių nusifotografuoti.
„Nuo breiko niekada nepavargstu, bet būna, kad psichologiškai nuo dėmesio pavargstu. Breikas yra mano gyvenimas ir, kai treniruojuosi daug valandų, fiziškai aš pavargstu. Bet pareinu namo ir, nors mano kūnas būna išsekęs ir pavargęs, siela būna laiminga. Bet kai yra visokie interviu ir žmonės nori nusifotografuoti, tai psichologiškai išvargsti. Per Lietuvos čempionatą apšilinėjau, parodžiau, kad turiu apšilti ir netrukdytų, bet vis tiek priėjo nusifotografuoti. Dėmėsys ir palaikymas yra malonu, bet norisi ir supratimo, kad sportininkas taip pat yra žmogus. Jis turi turėti savo privatumą ir tiesiog reikia žinoti kada prieiti ir parašyti nuotraukos. Nuo to pavargsti, o ne nuo to, kad daug treniruojiesi. Man yra atvirkščiai, kai daug treniruojuosi savo aplinkoje, tai suteikia energijos. Atrodo, kad esi nesustabdoma ir toks jausmas, kad galiu 24 valandas per parą treniruotis. Man treniruotės suteikia energijos, o ne atima.“
Bgirl Nicka sako puikiai suprantanti, kad dabar olimpinėse žaidynėse ne tik jos pačios, bet ir visų sporto gerbėjų lūkesčiai labai dideli. Tačiau jauna sportininkė stengiasi tokiomis mintimis savęs neapsikrauti ir tiesiog mėgautis procesu.
„Viskas priklauso nuo mūsų minčių, kaip mes reaguosim. Aš mokausi išlikti rami, per daug nekreipti dėmesio į kitų nuomones – spaudimą ar lūkesčius. Tiesiog stengiuosi būti šioje akimirkoje ir mėgautis. Daug dirbu su savimi ir mama geras psichologas, bet dirbu ir su sporto psichologu A. Liachovičiumi. Tikrai geras žmogus ir dažnai man primena svarbius dalykus. Bet, kaip sako mama, geriausias psichologas esi tu pati. Tai stengiuosi ir aš būti psichologe, kai reikia“, – sako septyniolikmetė breiko šokėja.
BGirl Nicka puikiai supranta, kad jos ambicijos laimėti olimpinį aukso medalį gali išsipildyti tik Paryžiuje, nes po ketverių metų Los Andžele breiko nebeliks. Vienintelė galimybė motyvuoja dar labiau.
„Džiaugiuosi, kad breikas buvo įtrauktas į Paryžiaus olimpines žaidynes. Mums, breikeriams, tai yra labai didelė galimybė. Aišku ir atsakomybė, bet visų pirma tai yra galimybė tiesiog parodyti pasauliui kas yra breikas, kad žmonės pamatytų, kad breikas yra labai unikali sporto šaka. Ir menas, ir šokis. Tai aš džiaugiuosi dėl to, kad jis bent kartą yra olimpinėse žaidynėse. Vos pradėjusi šokti pasakiau sau ir visiems, kad mano didžiausias tikslas – tapti viena geriausių pasaulyje. Žiūrėjau šokių kovų įrašus ir įsivaizdavau, kad ir pakils ir mano ranka, ir aš būsiu geriausia. Bet svarbiausia dėl ko aš pradėjau yra tai, kad aš myliu breiką. Tai tapo mano gyvenimu. Tiesiog aš esu breikas ir viskas, kas yra apie mane, tai yra apie breiką. Tiesiog aš myliu breiką“, – sako apie olimpines aukštumas svajojanti pasaulio ir Europos čempionė.
Nuotrauka: R. Chairutdinovaitė (ačiū!)