Pasaulio žaidynės: Sodeikos – auksas, Lacičiai – bronza!

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykstančios 2022 m. Pasaulio žaidynės – itin sėkmingos Lietuvos šokėjams. Šią naktį Evaldas Sodeika ir Ieva Sodeikienė žaidynėse iškovojo aukso medalius, o Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitienė – bronzos apdovanojimus. Edgaras Baltaragis ir Indrė Baltaragė pusfinalyje užėmė devintąją vietą.

Ankstyvą sekmadienio rytą „Legacy“ arenoje Birmingame, Alabamoje skambėjo Lietuvos himnas, siautė mūsų šokėjus palaikantys sirgaliai: Lietuvos poros užgožė visus konkurentus, lietuviai dominavo ant Pasaulio žaidynių parketo.

Evaldas Sodeika ir Ieva Sodeikienė iš Kauno „Kaspino“ klubo dideliu balų skirtumu laimėjo visus penkis šokius. Galutinėje įskaitoje jie surinko 195,582 balo iš 200 galimų. Kaip įprasta E. ir I. Sodeikoms, geriausiai sekėsi lėtas fokstrotas – teisėjų vertinimu jis buvo arti tobulumo: 39,5 balo iš 40 galimų už vieną šokį.

„Svajonė išsipildė! Mes nebuvome tikri, ar savo karjeroje turėsime galimybę iškovoti Pasaulio žaidynių auksą. Pastarąjį kartą – 2017 m. – buvome treti. Bet štai – svajonės pildosi!” – po finalo džiaugėsi Evaldas Sodeika ir Ieva Sodeikienė.

Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitienė Pasaulio žaidynėse puošėsi bronzos apdovanojimu. Šiuo metu V. ir V. Lacičiai yra profesionalų lygos sportininkai, tačiau Pasaulio žaidynės išsiskiria iš visų sportinių šokių varžybų tuo, kad tiek mėgėjai, tiek profesionalai varžosi kartu. Kas ketverius metus vykstančiose varžybose drauge visiems išmėginti jėgas yra vienintelė galimybė.

„Iš mėgėjų į profesionalų sportą perėjome jau prieš trejus metus, tad labai malonu, jog žaidynėse tarp profesionalų buvome pirmi, o bendroje įskaitoje – bronza! Unikali patirtis.“ – kalbėjo Vaidotas ir Veronika.

Finale V. ir V. Lacičiai surinko 187,618 balų iš 200 galimų, geriausiai – 37,542 (iš 40) – teisėjai įvertino dueto atliktą tango šokį.

Visame pasaulyje daug dėmesio sulaukiantys Lietuvos šokėjai milžinišką sirgalių palaikymą gavo ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pirmiausiai, į žaidynes specialiai atvyko JAV lietuvių bendruomenė, o, prasidėjus šokių kovoms, ošė ir visa Birmingamo „Legacy“ arena.

„Ypatingai dėkojame sirgaliams! Kai kurie žmonės čia atvažiavo, kad palaikytų mus – tris Lietuvos poras! Dėkojame JAV lietuvių bendruomenei!” – kalbėjo Evaldas Sodeika. Ieva Sodeikienė siuntė linkėjimus likusiems Lietuvoje: „Ačiū jums visiems! Mes padarėm, kaip jūs ir sakėt – padarykite neįmanomą… Padarėm!”

Panašios emocijos dėl didžiulio palaikymo lydėjo Veroniką Golodnevą: „Tokio lygio varžybos! Nuotaika – ypatinga, jausmas buvo nerealus! Mums čia tik trečios varžybos per dvejus su puse metų, todėl, neslėpsiu, kad šiandien jautėmės, jog švenčiame šokį!”.

Vaidotas Lacitis taip pat siuntė linkėjimus Lietuvoje likusiems sirgaliams, o paklaustas, ko norėtų palinkėti jauniems šokėjams, kurie dar tik semiasi įkvėpimo iš geriausių pasaulyje, sakė, kad svarbiausia yra mylėti tai, kuo užsiimi, sunkiai dirbti ir niekada nepasiduoti.

Lietuva 2022 m. į Pasaulio žaidynes turėjo galimybę deleguoti tris standartinių šokių poras. Edgaras Baltaragis ir Indrė Baltaragė iš Kauno „Rolo“ ir „Sūkurio“ klubų taip pat pasirodė labai puikiai. Duetas pateko į žaidynių pusfinalį ir galutinėje įskaitoje buvo devinti su lygiai 171 balu iš 200 galimų. Geriausiai – 34,334 balo – buvo įvertintas šokėjų kvikstepas.

Po vienuoliktosios vietos Europos standartinių šokių čempionato pusfinalyje šių metų gegužę E. ir I. Baltaragiai žaidynėse JAV pasiekė aukščiausią poziciją per savo karjerą tarp standartinių šokių pasaulio elito sportininkų. „Žaidynėse aplenkėme poras, kurioms anksčiau nusileisdavome. Kaip standartinių šokių šokėjams – ši pozicija tokio rango varžybose mums aukščiausia. Esame labai patenkinti!” – neslėpė Indrė Baltaragė.

2022 m. Pasaulio žaidynių sidabras atiteko italams Frančesko Galupo ir Deborai Pačini – šį kartą jie stipriai atsiliko nuo Evaldo ir Ievos Sodeikų. Ketvirtąją vietą iškovojo Tomas Fainšil ir Violeta Fainšil, atstovaujantys Vokietijai, tačiau gyvenantys ir besitreniruojantys Kaune; penktąją – Danijos sportininkai Dmitrij Kolobov ir Signe Bušk; šeštoji finalo vieta atiteko rumunams Rareš Kožok ir Andrėjai Matei.

Pasaulio žaidynėse teisėjavo vertintojai iš Norvegijos, Prancūzijos, Rumunijos, Anglijos, Lenkijos, JAV, Italijos, Danijos, Ispanijos, Vokietijos, Japonijos, Kinijos ir Serbijos. Lietuvos vertintojo žaidynėse nebuvo.

Lietuvos sportinių šokių atstovai medalius Pasaulio žaidynių istorijoje yra iškovoję tris kartus. Pirmieji titulais čia džiaugėsi Arūnas Bižokas ir Edita Daniūtė: 2001 m. Japonijoje jie iškovojo bronzą, o 2005 m. Vokietijoje – auksą. Po ilgesnės pertraukos – 2017 m. – Lenkijoje vykusiose Pasaulio žaidynėse bronzą laimėjo Evaldas ir Ieva Sodeikos.

Nuo 1981 m. kas ketverius metus rengiamose Pasaulio žaidynės yra rengiamos, palaikant Tarptautiniam olimpiniam komitetui, bei yra tarsi Olimpiada į olimpinių žaidynių programą kol kas neįtrauktoms sporto šakoms. Šiais metais Pasaulio žaidynėse varžosi daugiau kaip 3600 sportininkų iš 104 valstybių, kurie atstovauja 34 sporto šakoms.